Międzykulturowy ogród na Wildzie. Odwiedź wystawę na Wolnym Dziedzińcu UMP
Od 15 listopada na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania będzie można obejrzeć wystawę prezentującą Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM) – projekt zainicjowany przez Joannę Pańczak i Katarzynę Wąsowską na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Mazurek”. DOM to miejsce, gdzie działkowcy i działkowczynie z sześciu krajów: Ukrainy, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii i Polski, wspólnie tworzą nową społeczność ogrodową, troskliwie kultywują ziemię, swoje roślinne zwyczaje i kiełkującą wspólnotę. Na plenerowej wystawie będzie można zobaczyć fotografie autorstwa Katarzyny Wąsowskiej oraz przeczytać wypowiedzi uczestników i uczestniczek biorących udział w projekcie.
Do naszego miasta przybywa coraz więcej osób z różnych kultur i szerokości geograficznych, często zmuszonych do porzucenia ukochanych ogrodów. Postanowiliśmy podzielić się z nimi tym, co w Poznaniu niezwykle cenne – rozległymi terenami zielonych ROD-ów. Na jednym z nich założyliśmy DOM – Działkowy Ogród Międzykulturowy, w którym uprawianie ziemi pozwala nie tylko na eksperymentowanie z różnymi odmianami roślin jadalnych, zdystansowanie się od codziennych trosk na miejskim łonie natury, lecz także na międzykulturową integrację i łączenie pokoleń.
W DOM-u swoimi poletkami opiekują się osoby z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym wraz z mieszkańcami Poznania z dłuższym stażem. Niektórzy uprawiają swoje warzywa w duchu permakulturowym, inni sadzą w równiutkich, jak od linijki grządkach. Jedni skupiają się na konkretnym gatunku, inni hodują wiele różnych, ale wszyscy uprawiamy tu rośliny jadalne, lecznicze i ozdobne bez użycia chemii oraz podziwiamy tzw. dzikuski. Organizujemy też otwarte działania kulturalne, edukacyjne i animacyjne dla okolicznych mieszkańców, działkowców i naszej DOM-owej, wielokulturowej rodziny.
– mówią pomysłodawczynie projektu.
Projekt powstał we współpracy z Fundacją Malta i miastem Poznań w ramach programu Fyrtle, którego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej.
Podziękowania kierujemy do pani Alicji za udostępnienie nam swojej działki i pani Bogusi, prezesce ROD „Mazurek” za serdeczne przyjęcie i wsparcie.
Idea: Joanna Pańczak, Katarzyna Wąsowska; opieka: Anna Gruszka, Katarzyna Wąsowska, Kateryna Miroshyna; wsparcie botaniczne: Anna Gruszka; produkcja i komunikacja: Fundacja Malta.