Nadać osobowość prawną ziemi – Zaproszenie do grupy roboczej
Jeśli osobowość prawną mogą mieć firmy, ugrupowania polityczne i kościoły, to dlaczego nie może jej mieć ziemia? Zapraszamy do grupy roboczej interdyscyplinarnego projektu „Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia” artystki Karoliny Szczypek. Wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób możemy zaopiekować się ziemią oraz poprzez działania legislacyjne nadać osobowość prawną fragmentowi parku Wieniawskiego, gdzie zbudowana zostanie twierdza w ramach Generatora Malta.
„Tak wielu z nas pragnie być posiadaczem lub posiadaczką ziemi, mieć ją na wyłączność, eksploatować i czynić zależną. A ona wymyka się materialnym kategoriom i możliwościom posiadania jej w sposób jednostkowy. Jest istotą żywą, unikalną, niepodzielną. Stanowi wspólnotę powiązanych bytów, których życie podtrzymuje i reprodukuje. Dziś potrzebujemy relacji z ziemią opartych na czułości, na trosce i empatii. Nie chciałabym być posiadaczką ziemi, ale jej opiekunką, i chciałabym zaprosić każdą chętną osobę do partycypowania w próbie nadania jej osobowości prawnej” – pisze Karolina Szczypek.
Co to znaczy być opiekunem lub opiekunką ziemi? Jak możemy działać w jej imieniu ziemi i dla jej dobra? Czy w Polsce, dziś, możemy nadać osobowość prawną elementom natury ożywionej? Jak to zrobić? Do kogo się zgłosić?
Jeśli też czujesz, że to istotne dla Ciebie kwestie i chciałabyś/chciałbyś o nich wspólnie porozmawiać, dołącz do grupy roboczej „Nadać osobowość prawną ziemi”.
Zapraszamy na cykl czterech spotkań, które odbędą się na platformie Zoom. Uczestnicy i uczestniczki stworzą platformę do wymiany doświadczeń i wypracują narzędzia do podjęcia działań na rzecz uzyskania osobowości prawnej dla kawałka ziemi w parku Wieniawskiego. Na spotkania będziemy zapraszać osoby eksperckie, które podzielą się swoją perspektywą na proponowane w projekcie działanie legislacyjne. Dla chętnych planujemy też pracę badawczą w terenie, w Poznaniu. Praca w grupie badawczej ma charakter konsensualny i nieodpłatny. Moderatorką spotkań jest Karolina Szczypek.
Finałem całego procesu będzie działanie performatywne na Festiwalu Malta w parku Wieniawskiego. Drugim elementem podsumowującym projekt „Czasami nie rozumiem kim jest ziemia” będzie krótki film dokumentalny zamieszczony na stronie festiwalu.
Harmonogram spotkań:
I etap działań: 12.05 / 19.05 / 26.05 / 02.06, g. 20:00, platforma zoom
II etap działań: 27.05-2.06, działania terenowe w Poznaniu
Finał pracy: 27.06 w parku Wieniawskiego
Spotkania grupy roboczej są elementem pracy laureatki konkursu „Zaklepane / Ground Rules” – Karoliny Szczypek – zorganizowanego przez Generator Malta. Działanie realizowane przez nią w ramach Festiwalu Malta nosi tytuł „Czasami nie rozumiem kim jest ziemia”. Projekt Karoliny ma charakter interdyscyplinarny i jest z pogranicza sztuki, aktywizmu, prawa, bioetyki i nauk społecznych.
Kontekst działań artystów i artystek zakwalifikowanych w konkursie „Zaklepane / Ground Rules”, organizowanym przez Generator Malta
W ramach programu Generatora Malta uczestnicy projektu otrzymają na ściśle określony czas fragment ziemi. W parku Wieniawskiego w Poznaniu powstanie obiekt „twierdza”, zaprojektowana przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską (iwolę) gdzie grupa badawcza będzie mogła podsumować prowadzone badania jako finał swojej pracy. Obiekt powstanie z wykopanej ziemi i zostanie uformowany w tym samym miejscu.
***
Organizator: Fundacja Malta
Festiwal zrealizowany przy wsparciu finansowym: Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Poznańskie